Rowerowy NeverLost – Locus Pro w akcji

Blog / Męskim okiem / Sprzęt / 30 czerwca 2014

W sumie to nie tylko rowerowy ale na innych zastosowaniach aplikacji Locus nie będę się tu skupiał. Zawsze marzył mi się odbiornik GPS, który umożliwiłby mi jednocześny podgląd mapy oraz spełniałby takie funkcje jak licznik i pulsometr. Takie możliwości mają rowerowe GPSy jak Garmin, kosztujące grubo ponad 1000zł. Jak się okazało nie tylko.

Parę dni temu natknąłem się na aplikację Locus Free. Jak sama nazwa wskazuje aplikacja jest darmowa.  Oferuje takie możliwości jak ściąganie map (także darmowych) z rónymi nakładkami, np: rowerowa, piesza, drogowa. Można też korzystać z map online. Dostępne są też wszystkie funkcję typu nawigacja (piesza, rowerowa, samochodowa), jazda po śladzie. Jest też multum różnych innych możliwości, których nie testowałem – Geocaching itd.

Zainteresowany wersją Free postanowiłem zakupić wersję Pro (koszt około 30zł). Okazało się, że mogę konfigurować wszystko. Z ważniejszych rzeczy wybrałem wartości, które wyświetlają mi się podczas jazdy na ekranie z mapą (prędkość aktualną i średnią, puls, czas jazdy i dystans). Apropos pulsu, trzeba dokupić czujnik pulsu łączący się przez bluetooth z telefonem. Najłatwiej dostępnym na polskim rynku będzie Polar. Co jeszcze daje wersja Pro? Można wyświetlić profil wysokościowy śladu, który mamy zamiar pokonać lub pokonaliśmy (można zapisywać ślad).

Zapomniałbym o najważniejszym – mapy wektorowe. Można je dokupić w sklpie Locus ale… w wersji Pro 4 mapy są za free. Ale spokojnie, cztery mapy oznaczają np 4 państwa. Na razie ściągnąłem tylko mapę Polski, która zawiera następujące warstwy: wędrówka, rower, nartym, miasto i droga. Czy trzeba czegoś więcej? Moją odpwowiedź brzmi: nie.

Po więcej informacji odsyłam na stronę Locusa: www.locusmap.eu

W szczególności polecam znajdujący się tam manual: support.locusmap.eu/hc/en-us/categories/200000222-Manual

źródło: www.locusmap.eu

 


Tagi: , ,Marcin
Marcin
Zawodowo inżynier, prywatnie mąż Ani, hobbistycznie kolarz – amator lubujący się w dystansach ultra. Ukończył Maraton Rowerowy dookoła Polski (MRDP) oraz dwukrotnie Bałtyk Bieszczady Tour. W 2015 roku przejechał polskie góry w ramach górskiej edycji MRDP.
Previous Post

A czy Ty wiesz co znaczy koszulka?

Next Post

Nad morzem

You might also like

 • Roberto

  W którym miejscu kolego ustawiłeś aby pokazywało wybrane rzeczy aktualnie na mapie, chodzi głównie o aktualną prędkość i dystans..

  • Ta opcja jest w Menu Głównym -> Więcej -> Ekrany niestandardowe
   W ekranach niestandardowych możesz kliknąć w edytor paneli (dostępny chyba tylko w wersji Pro) i przygotować własny panel. Można tam edytować dosłownie wszystko, dobierać wyświetlane wartości itd. Możesz też wybrać gotowy ekran niestandardowy.

 • No i zapomniałeś dodać, ze mozna wrzucać mapy od Garmina na kartę pamieci smartfona 😉

  • Nie zapomniałem – po prostu o tym nie wiedziałem 🙂


More Story

A czy Ty wiesz co znaczy koszulka?

źródło: pinterest.com Już wszystko zaciśnięte. Już ręcznik na miejscu i butelka. Koło rozkręcone, powoli zaczynamy...

23 June 2014