Strava – aplikacja idealna?

Blog / Męskim okiem / Sprzęt / 27 września 2014
Nigdy nie bawiły mnie elektroniczne nowinki techniczne. Telewizora nie mam, smartphone’a kupiłem niedawno. A jak Smartphone to trzeba było zainstalować jakieś aplikacje. Jako, że marzył mi się GPS trafiłem na Locusa, którego nawet opisałem tutaj. Do innych aplikacji rowerowych podchodziłem sceptycznie. Wychodziłem z założenia, że rower służy do jazdy, nie do spamowania na Facebooku. Posty w stylu „Jola przejechała 7km korzystając z aplikacji…”, a Zdzisio przebiegł 1km”, a poniżej milion lajków i komentarzy „zazdroszczę formy”, „ostro trenujesz” zawsze mnie śmieszyły. Dlaczego w takim razie trafiłem na Strava’e?

1. Planowanie trasy

Strava Route Builder cyclingirl.pl

Strava Route Builder

Za pomocą Strava’y jest wyjątkowo proste dzięki funkcji Use Popularity. Funkcja ta dopasowuje trasę do tej, z której korzystają inny użytkownicy. W nieznanym terenie minimalizuje szansę wpakowania się w bardzo ruchliwą lub dziurawą drogę. Dzięki temu, że mamy do czynienia z aplikacją społecznościową możemy korzystać z tras stworzonych przez innych użytkowników.

2. Segmenty
Segmenty to fragmenty tras definiowane przez użytkowników. Przejeżdżając segment aplikacja zlicza czas jazdy i porównuje z innymi zawodnikami. Jest to też świetna funkcja do monitorowania postępów treningowych.

Strava Segment

Strava Segment

3. Kalendarz Treningów i rywalizacje

Obie funkcje są podobne do tych w popularnym Endomondo. Możemy przeglądać nasze poprzednie treningi oraz rywalizować kto dalej czy szybciej pojedzie.

Jak to w ogóle działa

Możemy zainstalować aplikację na telefonie lub wgrywać ślady GPS na serwer. Używanie aplikacji jest znacznie szybsze ale opcja wgrywania śladów jest przydatna dla użytkowników innych aplikacji (np Locus) lub innych urządzeń (np. Garmin).

Warto dodać, że Strava obsługuje zarówno kolarzy jak i biegaczy. Można też manualnie dodawać inne formy treningu.

Dla chcących chronić swoją prywatność w internecie Strava daje możliwość stworzenia prywatnego profilu (nikt nie będzie widział Twoich tras) lub ustawienia obszarów prywatności (np koło domu)

Tutaj udostępniam swój profil


Tagi: ,Marcin
Marcin
Zawodowo inżynier, prywatnie mąż Ani, hobbistycznie kolarz – amator lubujący się w dystansach ultra. Ukończył Maraton Rowerowy dookoła Polski (MRDP) oraz dwukrotnie Bałtyk Bieszczady Tour. W 2015 roku przejechał polskie góry w ramach górskiej edycji MRDP.
Previous Post

Torba kurierska dla dziewczyny

Next Post

Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2014

You might also like

 • Adam

  Używam Stravy tylko dla segmentów od kilku miesięcy. Moja subiektywna opinia:
  1. Segmenty – szalenie mobilizująca funkcjonalność i sprawnie działa (czego nie można powiedzieć o podobnej funkcji w Garmin Connect)
  2. Śledzenie innych – bardzo dobra funkcja społecznościowa śledzenia aktywności podłączonych osób, można łączyć się w drużyny (zespoły) i rywalizować razem na segmentach. Bonusem są profile zawodowych kolarzy, którzy regularnie wrzucają swoje treningi np. nowego mistrza świata: http://www.strava.com/pros/1905161
  3. Darmowa funkcjonalność jest skromna, a wersja płatna jak na polskie warunki dosyć droga ($59/rok).
  4. Bardzo dobry pomysł z planowaniem trasy w opcją „popularity” jednak u nas zagęszczenie użytkowników Stravy nie jest u nas wystarczająco duże i czasami wyznaczane trasy są dosyć dziwne. Wynika to z faktu, gdy na jakimś obszarze jeździ jedna bądź dwie osoby na stałych treningowych trasach. Chcąc wyznaczyć trasę zahaczającą o ten obszar Strava dobija do tych tras, co bywa mocno nieoptymalne.

  • W 100% procentach się zgadzam. Najśmieszniejsze jest to, że wczoraj przypadkiem trafiłem na profil Michała Kwiatkowskiego, godzinę później dowiedziałem się, że został on mistrzem świata.
   W sumie to dzięki, Adamie, za cynk na temat Stravy. Gdyby nie Twoja rekomendacja pewnie nie założyłbym sobie tam konta.

 • Stravitify aplikacja na iPhona służąca śledzeniu naszej pozycji na segmentach. W momencie kiedy ktoś nas objeżdża dostajemy notyfikację. Można pobrać w App Store za darmo.

  • Dzięki. Chętnie skorzystam jak będzie wersja na Androida.

 • Jakub Piotr Cieśla

  Endomondo lepsze.

  • Co kto woli. Ja z Endomondo dużo nie korzystałem ale tak jak pisałem Strava urzekła mnie funkcją „Use Popularity” przy planowaniu trasy.

   • Jakub Piotr Cieśla

    W sumie masz rację -co kto woli. Jednak ja zostaję przy Endomondo (jestem już przyzwyczajony)

 • Kris Mtb

  W gęstym terenie/lesie, smartfony zaginają czasoprzestrzeń. Używam Garmina, a z automatu wrzuca mi to na Stravę. Do planowania tras używam GPSites.com

  • Teraz robię podobnie, tylko używam GPSa Mio. Też automatycznie wrzuca na trasy na Stravę. W dodatku bezprzewodowo.

 • Łukasz Korzeniowski

  Mam pytanie; Jechałem czasówkę, rejestrowałem przejazd na swoim liczniku Sigma ale tez na smartfonie. Po wjezdzie na metę licznik zatrzymałem i zachowałem wyniki od razu w pamięci licznika. Smartfon wyjąłem z kieszeni po ok 40s i wtedy zatrzymałem przejazd. Oba wyniki udostępniłem. Niestety z racji tego że licznik wyłaczyłem trochę wcześniej to interesujący mnie segment nie został zapisany cały ( w porównaniu do smartfona zabrakło ok 100m). Bardziej zależy mi na odczycie z licznika (mam tam dokładniejsze pomiary mocy i tętna) Czy można te dwa wyniki połączyć, żeby np większość odczytać z licznika a brakujące 100m ze smartfona?

  • Generalnie ślady gpx można edytować. Jest do tego dużo programów. Google: GPX editor. W takich programach można łączyć ślady z kilku urządzeń. Trzeba pamiętać tylko, że ślady mają dodane parametry takie jak moc, tętno (i co tam jeszcze mierzysz). Jeśli jeden ślad nie ma jakiegoś parametru, suma śladów też go nie będzie mieć.

   • Łukasz Korzeniowski

    Wszystkie parametry były rejestrowane, moc, tętno, kadencja, prędkość.Sprobuję połączyć. Dzięki!


More Story

Torba kurierska dla dziewczyny

Marcin szukał torby kurierskiej dla siebie, więc znalazł dla mnie. Tchibo oferuje w pięknym kolorze: Torba jest...

24 September 2014