Ultramaratony kolarskie w Polsce i na świecie

Bałtyk Bieszczady Tour / Blog / Maratony / 14 maja 2015

Pętla Kopernika, czyli 30 km w centrum Warszawy. Organizatorem jest kolarz, który przejechał RAAM. A ten ultramaraton to tylko jeden kilku ważniejszych i trudniejszych na świecie. Polska ma również swój znaczący udział w kolarstwie długodystansowym.

RACE ACROSS AMERICA

Najstarszym ultramaratonem i uważanym za najtrudniejszy jest Race Across America. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1982 roku, wtedy 4 kolarzy po raz pierwszy pokonało dystans z Santa Monica w Los Angeles do Empire State Building w NYC. Kolarze walczą ze zmęczeniem, pogodą, dystansem przez 12 dni w kategorii solo, w kategorii drużynowej mają krótszy czas. Kategorię drużynową wprowadzono dopiero w 1992 roku i od tamtego czasu jest to wciąż najpopularniejsza kategoria wśród startujących. W tym czasie lub krótszym pokonają 12 stanów i 36000 m przewyższenia. W 2014 roku pierwszy Polak przejechał RAAM w kategorii solo – jest nim Remigiusz Siudziński, 1984 roku pierwsza kobieta ukończyła amerykański ultramaraton.

Ciekawostki:

  • dystans RAAM jest o 30% dłuższy niż Tour de France i rozgrywany jest o połowę krótszym czasie;
  • przedział wiekowy zawodników to 13-75 lat;
  • co roku startują zawodnicy z co najmniej 15 państw;
  • około 15% zawodników stanowią kobiety.

RAAM_logocolor(1)

RACE AROUND AUSTRIA

Maraton, którego dystans to 2200 km, odbywa się co roku w połowie sierpnia. Pierwsza  edycja RAA miała miejsce w 2009 roku. Ultrakolarze jadą wzdłuż granicy Austrii z ościennymi państwami i mają 6 dni na przejechanie dystansu. Ukończenie RAA, którego przewyższenie przekracza 30000 m, jest kwalifikacją do RAAM. Pierwszy Polak, który podjął się wyzwania, przejechał w teamie w 2014 roku – grupa nazywała sie odpowiednio, bo BBTour 1008km non stop. Jeśli chodzi o akcent kobiety, to 3 kobiety przejechały dystans, a maraton rozgrywany jest dopiero od 6 lat, więc całkiem niezły wynik.

1źródło: www.racearoundaustria.at

MARATON ROWEROWY DOOKOŁA POLSKI

Jak pisze  organizator: „Na tak długiej trasie wszystko jest możliwe”. Rozgrywany co 4 lata, w tym roku po raz pierwszy zostanie rozegrany MRDP Góry, czyli ultrakolarze przejadą wyłącznie etap górski tego liczącego 3130 km maratonu. Ostatnia edycja MRDP odbyła się w 2013 roku, wtedy też żaden uczestnik nie wspomagał się wozem technicznym, wszyscy jechali w tzw. kategorii EXTREM. Maratonu nie ukończyła żadna kobieta i żadna jeszcze nie próbowała. W 2013 roku po raz pierwszy dookoła Polski pojechał Marcin – jego relację można przeczytać tu: long-distance-rider.blogspot.com

mrdp

BAŁTYK-BIESZCZADY TOUR

Bo „droga jest celem” i to motto mogłoby stać się myślą przewodnią każdego długiego kolarskiego i nie tylko dystansu. Pomysł na przejazd ze skrajnych końców Polski narodził się w 2004 roku, a w 20015 pierwszych 15 kolarzy wystartowało ze Świnoujścia do Wołosatego. Wtedy też okazało się, że dystans ponad 1000 km można pokonać w 39 godzin. Każdy kto przejedzie otrzymuje wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju strój, który można uznać za znak rozpoznawczy ultrakolarza. Akcent kobiecy – już w 2007 pierwsza kobieta ukończyła BBTour.

DSC05925

To co łączy wszystkie ultramaratony

– odbywają się w ruchu drogowym

– rozgrywane są nonstop

– najtrudniejsza, ale też dająca najwięcej satysfakcji kategoria to solo

W tym roku Mistrzostwa na dystansach ultra odbędą się na Maratonie dookoła Irlandii – więcej: racearoundireland.com

Inne ultramaratony na świecie:

Race Around Ireland – Ultra Marathon Cycling Event Around Ireland – racearoundireland.com

Race Across Europe – www.theraceacrosseurope.com

Źródła informacji: ultrakolarz.pl, medicycling.eu, 1008.pl, mrdp.pl, www.raceacrossamerica.org, www.racearoundaustria.at


Tagi: , ,Ania
Ania
Od 2 lat dumna posiadaczka roweru szosowego. Sezon 2013 poświęciła na dopasowanie roweru, aby w 2014 roku startować w ramach Pucharu Polski w Rowerowych Maratonach Szosowych. Rok 2015 to co raz dłuższe dystanse. Osiągnięcia 2014: pokonanie dystansu 336 km w 20 h i I miejsce w kategorii K2 w Pucharze Polski w Rowerowych Maratonach Szosowych. Marzy, aby kiedyś przejechać 1008 km w 3 dni.
Previous Post

Babska szosa, sorry boys! #coffeeride

Next Post

Nie jesz mięsa to co właściwie jesz?

You might also like


More Story

Babska szosa, sorry boys! #coffeeride

Kiedy Ala z What Ala bikes zaprosiła mnie na Babską szosę, sorry boys! wiedziałam, że nie mogę tego ominąć. Prognozy...

11 May 2015